Hasan Kalyoncu Üniversitesi | Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Havalimanı Yolu 8.Km Şahinbey / Gaziantep
Tel:90 (342) 211 80 80, Fax:90 (342) 211 80 81, E-mail: info(at)hku.edu.tr 2008 Hasan Kalyoncu
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
ELEKTRİK & ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRİK & ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
VİTRİN
Elektrik Elektronik Mühendisliği
Elektrik Elektronik Mühendisliği

Elektrik Elektronik Mühendisliği

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Bölüm Hakkında

Elektrik - Elektronik Mühendisliği elektrik tesisleri, elektronik, telekomünikasyon, devreler ve sistemler, elektromanyetik alanlar ve microdalga tekniği ile kontrol ve kumanda sistemleri disiplinlerinden oluşur. Elektrik tesisleri disiplini, elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımını sağlayan çeşitli cihazların tasarımı, yüksek gerilim cihazlarının tasarımını, işletimi ve bakımını içerir; elektronik, telekomünikasyon, devreler ve sistemler ise düşük gerilimlerde çalışan sistemlerin çalışan sistemlerin tasarımını, geliştirilmesini, işletim ve bakımını içerir. Elektromanyetik alanlar ve microdalga tekniği disiplini ise gerek yüksek gerilim ile gerekse düşük gerilim ile çalışan pek çok sistemin içersinde içerisinde yer alır ve sistemlerin çalışmasını sağlar. Kontrol ve kumanda sistemleri ise düşük gerilimde çalışan cihazlarla örneğin; bilgisayar, yüksek gerilimde çalışan cihazların kontrolu ve denetimi sağlanır. Bu programın mezunları telekomünikasyon, alternatif enerji ve otomasyon sistemleri, yüksek gerilim cihazları üreten endüstri sektörlerinde görev yaparlar. Elektrik–Elektronik Mühendisliği Lisans programı %100 İngilizce program şeklinde yürütülmektedir.

 

Bölüm Misyonu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Elektrik–Elektronik Mühendisliği Bölümünün misyonu iş dünyasının ve toplumun ihtiyacı olan konularda, öğrencilerini mühendislik bilgisi ile donatarak; ulusal ve uluslararası platforumlarda rekabet edebilen, bireysel ve takım çalışmalarında başarılı, tasarım yeteneği gelişmiş, hızla değişen ve gelişen mühendislik teknolojisini takip edebilen, öz güveni gelişmiş, çağdaş ve etik değerlere bağlı, yaratıcı ve etkin iletişim becerisi kazanmış mühendisler yetiştirmektir.

 

Eğitim Olanakları

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde eğitim ve öğretim faaliyetleri, son teknolji cihazlarla donatılmış laboratuvarlarla ve çağımızın gerektirdiği her türlü teknolojik olanağı içeren sınıf ortamlarında verilmektedir. Bölümümüz bünyesinde nitelikli ve tanınmış üniversitelerde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamış sekiz öğretim üyesi görev yapmaktadır. Öğretim üyelesi kadromuz, kendi uzmanlık alanlarında yüksek lisans ve doktora öğrencilerine tez danışmalığı yürüten bilimsel çalışmalar sürdüren tecrübeli akademisyenlerden oluşmaktadır. Bölümümüzde eğitim dili İngilizce'dir. Lisans eğitimi alan olan öğrencilerimiz, günümüz gereksinim ve beklentilerine göre düzenlenmiş olan elektrik tesisleri, elektronik, telekomünikasyon, devreler ve sistemler, elektromanyetik alanlar ve microdalga tekniği ile kontrol ve kumanda sistemleri alanlarda uzmanlaşma olanağına sahip olurlar.


Kariyer Alanları

Bu bölümden mezun olanlar; telekomünikasyon, otomasyon ve enerji gibi dev sektörlerin yanı sıra endüstrideki birçok alanda gerek mühendislik ve gerekse yöneticilik yapabilirler. Pek çok kurum ve kuruluşun AR-GE bölümlerinde görev alarak araştırma ve geliştirmeye büyük katkı  koyabilirler. Bunlar arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Elektrik Dağıtım Şirketleri, Elektrik İletim Şirketleri, İnşaat Şirketleri, Havacılık ve Uzay Sanayii Şirketleri, Otomotiv Sanayi, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumları, Elektronik ve telekomünikasyon tarasım ve imalat şirketleri (örneğin; Arçelik, Vestel Elektronik, Beko, Turkcell, Aria, Huawei, Ericsson vb.) gibi kurum ve kuruluşlar yer almaktadır. Ayrıca mezunlarımız Elektrik Mühendisleri Odasına (EMO) üye olarak Serbest Mühendis Müşavir (SMM) yetkisi alabilirler ve bürolarında tasarım yapma, uygulama, test, kontrol ve imza gibi Elektrik Mühendisliğine özgü görevleri rahatlıkla yerine getirebilirler.

2015-06-18