Hasan Kalyoncu Üniversitesi | Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Havalimanı Yolu 8.Km Şahinbey / Gaziantep
Tel:90 (342) 211 80 80, Fax:90 (342) 211 80 81, E-mail: info(at)hku.edu.tr 2008 Hasan Kalyoncu
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
ELEKTRİK & ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRİK & ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
VİTRİN
Elektrik Elektronik Mühendisi Ne iş Yapar?
Elektrik Elektronik Mühendisi Ne iş Yapar?

Elektrik Elektronik Mühendisi Ne iş Yapar?

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?
Bu soru Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü tercih etmek isteyenlerin en çok merak ettiği sorudur. Bu yüzden sizlere faydalı olabilmesi adına bu yazıda sizlerle bir takım bilgiler paylaşacağız. 
 
Mühendis, bir problemi matematiksel olarak modelleyip probleme çözüm üreten kişidir. Bu yüzden iyi bir elektrik elektronik mühendisi eğitimi boyunca matematik dersleri alır ve bunları hayata uygular. Eğitim sırasında kişi, daha önce ortaöğretimde öğrendiği matematik bilgisinin hayatta nerede kullanıldıklarına şahit olur. Örneğin, bir trigonometride öğrendiğimiz sinüs ifadesini evimize gelen elektriği ifade etmekte, ikilik sayı sistemini elektronik bütün cihazların dili olduğuna, türevin bir devreyi ifade etmekte kullanılması gibi örnekler çoğaltılabilir. 
 
Elektrik-Elektronik mühendisleri temelde iki alanda hizmet üretirler: 
 
1) Elektrik enerjisinin üretimi, dağıtımı, başka enerjilere dönüşümü ve kontrolu 
2) Bilginin elektriksel olarak temsili, işlenmesi, iletilmesi, saklanması, geri çağrılması ve makina veya insan kullanımına uygun farklı biçimlere dönüştürülmesi
Bu iki alan örtüşebilir, birbirinden ayrı düşünülemez.
 
Elektrik Elektronik mühendisliği bölümünden mezun olan bir kişinin çalışma alan yelpazesi oldukça geniştir. Yukarıdaki belirtilen iki maddeyi açmak gerekirse; Bir Elektrik Elektronik Mühendisi, enerjinin üretilmesi çevirilmesi ve dağıtlması kısmında Rüzgar Enerji santrallerinde, Barajlarda, Termik santrallerinde , elektrik dağıtımı yapan özel şirketlerde veya fabrikalarda bakım birimlerinde çalışmaktadırlar. Her geçen gün enerjiye olan ihtiyaç artmakta olduğundan her zaman elektrik elektronik mühendisine ihtiyaç olacaktır.Diğer maddeyi açıklamak gerekirse; Bilginin işlenmesi ve iletilmesi adına elektronik kartlar tasarlar ve programlar. Kullandığımız bütün elektronik cihazların (mobil telefonlar, buzdolapları, TVler vs) beyin görevi gördüğü kontrol kartlarını elektronik mühendisleri dizayn eder. Bir elektrik elektronik mühendisi bu yüzden, bir yerde personel olmak yerine aynı zamanda kendi işinin patronu olabilir. 
 
Yazının başında da dediğimiz gibi, elektrik elektronik mühendisi bir problem çözen kişi olduğu için özellikle ülkemizde yönetim kadrolarında özel şirketlerde CEO olarak görev almaktadırlar.  
 
Kısacası, teknoloji sürekli gelişmekte ve bu gelişimde Elektrik Elektronik Mühendisleri aktif rol almaktadır. Geleceği sende tasarlamak istiyorsan doğru bölümdesin.
 
Başarılar...
2015-06-19